Simultánka Sergeje a Julie Movsesjanových v Moravské zemské knihovně

V pondělí 11. září 2023 se od 15.00 před hlavním vstupem Moravské zemské knihovny uskutečnila simultánní produkce manželů Sergeje a Julie Movsesjanových. Jednalo se o velmi zajímavou akci, která se v našich končinách rozhodně nepořádá každý den. Hrálo se za slunného počasí na 16 šachovnicích a manželé se za velkého diváckého zájmu střídali v tazích. Diváci mohli průběh této atraktivní simultánky sledovat nejen přímo na místě, ale také online přenosem z prvních osmi šachovnic.

Online partie si můžete přehrát zde, všechny partie jsou pak k přehrání v souboru pgn. Články o akci najdete v Brněnském deníku (Jan Kalendovský), iDNES nebo v Brněnské drbně, velmi pěkný a kompletní článek je ovšem na svazových stránkách. A zapomenout nesmím také na pěkné fotografie Jakuba Hrádka.

Simultanka Movsesjanovi MZK 2023 11

Pozornost poutala zejména osobnost Sergeje Movsesjana, který se v roce 1999 dostal do čtvrtfinále MS (tedy mezi osm nejlepších hráčů) a jehož nejvyšším ratingem bylo závratných 2751 (leden 2009). Od roku 2010 žijí s Julií v Praze, on sám však již mnoho let hraje za extraligové Pardubice, kde mimo jiné vyrůstal a žil až do zmíněného roku 2010.

Simultanka Movsesjanovi MZK 2023 6

Julie Movsesjanová (dříve Julia Kochetkova) je naturalizovanou Češkou od října 2021, kdy k nám přestoupila ze Slovenska. Stala se přebornicí ČR jak v klasickém, tak v bleskovém šachu a je aktuálně českou ženskou jedničkou.

Simultanka Movsesjanovi MZK 2023 2

Osobně jsem na simultánku přišel okolo 17.20, jelikož mám v pondělí dlouhý úřední den (do 17.00). Bylo příjemné, že ihned po příchodu mi přišel Sergej podat ruku a pak jsem se bavil s ním i s Julií (podle toho, kdo zrovna nehrál) až do konce produkce. Stihli jsme probrat mnohá důležitá témata, týkajcí se například trénování či šachových soutěží. Sergej (mimochodem ovládá osm jazyků!) i Julia jsou velice příjemní lidé, které docela trefně vystihuje heslo mezinárodní šachové federace Gens una sumus.

Simultanka Movsesjanovi MZK 2023 4

Zájem o simultánku byl veliký a sympatické bylo, že velmistrovský pár dohrál všechny rozehrané partie i přes překročení původního časového plánu. Celá simultánka trvala 3,5 hodiny. Velmistři nakonec odehráli 23 partií s výsledkem dvaceti výher a tří remíz. Mezi šťastlivci, kteří dosáhli cenného remízového výsledku, byli Michal Vávra, Tomáš Piskovský a Andrej Souček. Zvláště partie Andreje Součka byla zajímavá a v konečném postavení měl Andrej dokonce dobré šance na vítězství.

Simultanka Movsesjanovi MZK 2023 5

Z našich hráčů se této výjimečné akce zúčastnili Ondřej Borkovec, Prokop Šmídek, Ondřej Hrádek a Jan Dokulil. I přes porážky si ale odnesli cenný zážitek a poučení z hry pro svůj daší rozvoj.

Simultanka Movsesjanovi MZK 2023 3

Naši Ondrové Hrádek a Borkovec (zleva) nejdřív proti Julii

Simultanka Movsesjanovi MZK 2023 9

a následně proti Sergejovi