Českoveský šachový turnaj - 1. turnaj Grand Prix Olomouckého kraje v rapid šachu mládeže

Autorem článku je Jakub Hrádek, jehož synové Martin s Ondrou velmi dobře reprezentovali náš klub i kraj na prvním turnaji GP Olomouckého kraje v rapid šachu mládeže (u nás začínáme 25.11.2023 v Brankovicích). Tak se pojďme začíst do zajímavého vyprávění.

V sobotu 23.9.2023 se za hřebeny Jeseníků v České Vsi konal první turnaj Grand Prix Olomouckého kraje, hraný jako krajský přebor ŠSOK. Pořádal ho Šachový oddíl SK Řetězárna pod vedením ředitele Patrika Gnidy v sálu hotelu Zlatý Chlum. Jelikož jsme se zrovna vyskytovali na Staroměstsku a pod Paprskem jsme plnili košíky pravými hřiby, řekl jsem si, že by mohli zkusit malí borci z brněnského Durasu narušit převažující dominanci hráčů šachového klubu Jeseník a trošku rozvířit stojaté vody místního krajského přeboru. Kluci můj nápad přijali s nadšením.

 

Ceska Ves 2023 1

Hotel Zlatý Chlum - Česká Ves

Turnaj se hrál na 7 kol tempem 12 minut + 3s na tah a byl rozdělen do čtyř kategorií:

A – U10 (2014 a mladší)
B – U12 (2012 a mladší)
C – U14 (2010 a mladší)
D – U18 (2006 a mladší) + OPEN


Pár fotek je možné najít ve fotogalerii šachového oddílu Jeseník, který na turnaj přivezl početnou 35ti člennou výpravu.

Ceska Ves 2023 2

Rozehrávání před turnajem

Ceska Ves 2023 3

Část cenového fondu, která v průběhu turnaje motivovala děti k maximálním výkonům

Asi s půlhodinovým zpožděním se podařilo nalosovat první kolo a tak mohly být konečně spuštěny hodiny. Oba kluci jako první nasazení začínali na prvních šachovnicích. Martin v prvním kole pohodlně matuje, zato Ondra vyvádí psí kusy. Přestože hlava opakuje nedělej tento tah, ruka neposlouchá a dělá přesný opak – daruje dámu na zlatém podnose. Dodnes se nepodařilo racionálně vysvětlit tento nadpřirozený úkaz.

Ceska Ves 2023 4

Václav Hanulík (bílý) vs. Martin Hrádek (černý)

Ceska Ves 2023 5

Ondřej Hrádek (bílý) vs. Běla Sopuchová (černý)

Po Ondrově prohře přichází těžký úkol pro otce, provést restart syna, který osciluje jako vibrační bruska. Není to první turnaj a tak už člověk stihl nabrat nějaké zkušenosti, restart se daří a Ondra všech 6 následujících kol v řadě matuje. V pátém kole poráží Matyáše Biernackiho, který nakonec se stejným počtem bodů jako Ondra (6/7) celkově vítězí o půl bodu Buchholze před ním. Tomu říkám pech. Martin si drží první šachovnici až do 4. kola, kdy trochu uchlácholen předchozími výsledky naráží na místního favorita Damiána Šarmana ze Šachového klubu Jeseník, který zatím také neprohrál, nestihne včas zareagovat a přichází první prohra. Komplikace je na světě. V pátém kole Damián prohrává a tak naděje na celkovou výhru stále žije. Děti, hlavně v kategorii U10, už po čtvrtém kole začínají ztrácet koncentraci a své aktivity směřují převážně na venkovní dětské hřiště. Daří se mi kluky držet koncentrované stranou a tak Martin stejně jako Ondra všechna následující kola matuje. Nakonec se stejným výsledkem jako Ondra (6/7) vyhrává s jednobodovým náskokem před Damiánem Šarmanem celý turnaj U10.

Ceska Ves 2023 6

U10 - zleva: Damián Šarman (2), Martin Hrádek (1) a Oleksandr Prokopchuk (3)

Ceska Ves 2023 7

U12 - zleva: Noemi Vraspírová, Matyáš Vaníček (3), Ondřej Hrádek (2) a Matyáš Biernacki (1)

Martin je s výsledkem spokojený, Ondra je smutný, další druhé místo po OPEN Jeseník, kde mu stejným způsobem o Buchholze uniklo těsně první místo. No co se dá dělat, i to k tomu patří. Nakonec bohatá cenová nadílka a velká čokoláda vykouzlí i na Ondrově tváři mírný úsměv.