Memoriál Jana Krejčího - vítej zlatý hattricku!

Memoriál Jana Krejčího se hraje každoročně jako součást KP mládeže v rapid šachu a také jako KP dospělých v rapid šachu. Na turnaj (13.4.2024) jsem se vypravil vlakem společně s mým svěřencem Martinem Lúčem a cestou jsme pak potkali i další účastníky, mj. hlavního favorita IM Vojtěcha Zwardoně. Účast našich převážně mládežnických zástupců byla široká, což je jenom dobře. V kategorii mladších žáků (2014 a mladší) jsme měli dvojí zastoupení, a sice Martin Hrádek a Richard Peša. Ve starších žácích (2010 - 2013) to pak už bylo nepoměrně více, a sice sestry Běta a Ema Kubátovy, Adam Janský, Hynek Kulhavý, Ondra Hrádek, Jáchym Garčic, Míša Adámek, Honzík Dokulil a Kuba Monzer. No a mezi dospělými pak moje maličkost IM Neklan Vyskočil, Martin Lúč a Vojta Klinkovský.

Výsledky všech turnajů naleznete na chess-results, tedy dospělí, starší žáci a mladší žáci. K dispozici je také bohatá fotogalerie a pořadí v jednotlivých kategoriích po tomto turnaji.

Turnaj mezi mládeží se hrál jako třetí v pořadí z celkových pěti a hrálo se tak o důležité body pro zápočet tří nejlepších výsledků. Za vítězstí v každém turnaji se dává 50 bodů, za 2. místo 49 bodů, za 3. místo 48 bodů a po jednotlivých bodech méně za každé další umístění. Z našich zástupců mají reálné šance na postup Martin Hrádek a Ríša Peša (H10), Adélka Karafiátová (D10), která zde bohužel nestartovala a Ondra Hrádek (H12). Tak se pojďme podívat na průběh jednotlivých turnajů a jak se nám vlastně dařilo.

Rajhrad 2024 20

Turnaj se hrál v Rajhradě na ZŠ T.G. Masaryka a rozdělen byl po jednotlivých poschodích. V suterénu hráli mladší žáci, v přízemí, kam se přicházelo z venku do budovy, hráli starší žáci a o další patro nad nimi dospělí. Prezence na schodech hned po příchodu do budovy není úplně obvyklá, ale proč ne:-). A venku se tvořící špalíry diskutujících "tichých bláznů" zvaných šachisty nabídly neméně zajímavý pohled🙂

Rajhrad 2024 9

Rajhrad 2024 19

Pro účastníky bylo připraveno občerstvení v nově přistavené sportovní hale, kde měli své zázemí nejen rodiče, ale také někteří trenéři. Sedmikolová klání nabídla napínavé boje ve všech kategoriích a jako první byli hotoví ti nejmladší, kteří se jako první přemístili do tělocvičny, kde se postupně odehrálo vyhlášení všech kategorií.

Rajhrad 2024 10

V kategorii mladších žáků (43 účastníků) nám udělal radost Martin Hrádek, který splnil roli favorita a v turnaji zvítězil ziskem 6/7. Měl ale štěstí, neboť stejně bodů měli také Matěj Benda z Jundrova a Ondřej Böhm ze Šachové školy Hříbata. Dokonce měli s Matějem shodné i první pomocné kritérium (Buchholz bez nejslabšího výsledku), takže rozhodlo až to druhé (Buchholz). V každém případě ale Martinovi velká gratulace! Náš druhý zástupce, teprve sedmiletý Ríša Peša, výborně odstartoval (4/5), ale pak mu doslova došla šťáva a poslední dvě kola prohrál. To výsledkem 4/5 znamenalo celkové 15. místo. Věřím ale, že to bude s každým turnajem lepší. Ríša má totiž talent, píli a tudíž i velký šachový potenciál.

Rajhrad 2024 11

Martin Hrádek mezi dětmi druhý zleva

Ve starších žácích se utkalo celkem 69 účastníků a favorité neměli zrovna na růžích ustláno. O první místo se ziskem 6/7 dělila hned čtveřice hráčů a nejlepší pomocné hodnocení měl...měla naše Běta Kubátová! Bětka byla až osmá nasazená, ale trpělivou hrou bez větších chyb nakonec stanula až na samotném piedestalu. I tady velká gratulace! Druhý skončil Jakub Oujeský z Hustopečí a třetí až sedmnáctý nasazený Václav Stareček z Jundrova. Nejvýše nasazený Jakub Kala z Moravské Slavie skončil čtvrtý, když doplatil na nejhorší pomocné hodnocení z šestibodových.

Rajhrad 2024 15

Zleva Běta Kubátová (1), Jakub Oujeský (2), Václav Stareček (3) a Jakub Kala (4)

Z našich dalších zástupců se do první desítky vešla ještě Ema Kubátová (9. místo za 5/7), což současně znamenalo 2. místo v kategorii D14 za sestrou Bětou. Na 12. místě se ziskem 5/7 vidíme Ondru Hrádka, který hraje starší žáky prvním rokem a tento výsledek je pro něj určitě velkým úspěchem! Na 16. místě skončil výsledkem 4,5/7 Jáchym Garčic, který se stále zlepšuje a v tomto roce udělal velký výkonnostní pokrok.

Rajhrad 2024 7

Stylový Jáchym Garčic (ve žlutém) - Pat a Mat

Stejný výsledek 4,5/7 měl také Adam Janský na 18. místě, pro nějž to ale bude spíše neúspěch. Adam má ale letos po přechodu na novou školu méně času na šachy, a tak se trochu projevila chybějící hráčská praxe. Na 26. místě skončil výsledkem 4/7 Hynek Kulhavý, což lze brát jako odpovídající výsledek.

Rajhrad 2024 8

Zleva Adam Janský a Hynek Kulhavý

Zato pro Kubu Monzera je výsledek 4/7 a 28. místo pěkným úspěchem, neboť byl nasazený až na 51. místě. Přesně na své nasazení zahrál Honzík Dokulil (39. místo), a to za 50% zisk 3,5/7. A Míša Adámek (2,5/7 a 53. místo) možná trochu oprávněně žehral na těžký los, neboť se utkal s nasazenými hráči č. 1 (Jakub Kala) a 3 (Tobiáš Komárek). A když už dohnal ztracený terén (2,5/5), dostal na poslední dvě kola ratingově silnější soupeře. No co se dá dělat, příště to bude, i díky zvýšenému tréninkovému úsilí, jistě lepší.

A na závěr se dostáváme do kategorie dospělých, kde se utkalo nejvíce účastníků, celkem 76. Hrálo se ve třech třídách v prvním poschodí a zaujaly mne zde židle, které měly různé velikosti. Stalo se mi (a nejen mně), že jsem seděl za bílými figurami a byl jsem tak nízko, že jsem mohl kousat do figurek🙂 Naproti tomu "černý" soupeř mě mohl pozorovat zpatra.

Rajhrad 2024 3

IM Neklan Vyskočil

Jako zapadlí vlastenci si tak mohli připadat i další hráči, například s humorem to beroucí Bronislav Vymazal nebo i hlavní favorit IM Vojtěch Zwardoň.

Rajhrad 2024 2

IM Vojtěch Zwadoń

Rajhrad 2024 4

Za černými figurami Bronislav Vymazal

Mně se ale hrálo celkem dobře a po napínavých, důležitých a především úspěšných bitvách s Vaškem Buchtou a Broňou Vymazalem, se mi podařilo dostat se na 5,5/6. Na poslední kolo jsem podle očekávání vyfasoval Vojtu Zwardoně, který měl dokonce plný počet 6/6. Trochu únava a trochu kalkul z možnosti vítězství v KP mi velel zbytečně neriskovat, a tak byl vzájemnou remízou docílen úspěch na obou stranách. Vítězství v turnaji tedy připadlo IM Vojtovi Zwardoňovi (6,5/7), moje maličkost IM Neklan Vyskočil na 2. místě (6/7) a třetí výsledkem 5,5/7, díky nejlepšímu pomocnému hodnocení, Bronislav Vymazal z Moravské Slavie.

Rajhrad 2024 18

Zleva rozhodčí Ondřej Zámečník, IM Neklan Vyskočil (2), IM Vojtěch Zwardoń (1) a Bronislav Vymazal (3)

Mimochodem, Broňova osmiletá dcera Barbora si zahrála turnaj mladších žáků (3/7). Trochu smůlu měl čtvrtý Oskar Hájek, který měl raketový start 5/5, pak ale prohrál s vítězem a závěrečná remíza s Ferou Vránou (do vyčerpání všech možnosti) mu přisoudila 4. místo. Oskar ale nemusel úplně žehrat, neboť pořadí KP se díky vypadnutí Vojty Zwardoně (BŠŠ Frýdek-Místek, nepatří do JMŠS) posunulo. Tedy v rámci JMŠS se hrálo také o ceny v těchto kategoriích:

Muži:
1. IM Neklan Vyskočil (ŠK Duras BVK Královo Pole)
2. Bronislav Vymazal (Šachový klub Moravská Slavia)
3. Oskar Hájek (Podlužan Prušánky)

Rajhrad 2024 16

Zleva rozhodčí Ondřej Zámečník, Bronislav Vymazal (2), IM Neklan Vyskočil (1) a Oskar Hájek (3)

Ženy:
1. WFM Michaela Svobodová (Jezdci Jundrov)
2. Markéta Rampulová (Šachový klub Lokomotiva Brno)
3. Miroslava Pukowietzová (Šachy Vyškov)

Rajhrad 2024 17

Zleva Ondřej Zámečník, WFM Michaela Svobodová (1), Markéta Rampulová (2) a Miroslava Pukowietzová (3)

Senioři (nezúčastnili se vyhlášení):
1. Jaromír Krystl (Šachový klub Lokomotiva Brno)
2. Jan Peška (ŠK Střelice)
3. Josef Kolek (TJ Slovan Ivančice)

Seniorky:
bez účasti

Vojta Klinkovský (roč. 2009) si zahrál mezi dospělými a podařilo se mu uhrát nadprůměrný výsledek 4/7, což jej zařadilo na pěkné 29. místo. V 1. kole svou útočnou hrou zle ohrožoval zkušeného FM Františka Vránu, jeden nedůsledný tah ale znamenal konec nadějného útoku a následná realizace favorita již byla bez problémů. Naproti tomu měl Vojta velké štěstí v posledním kole v přímém souboji s Martinem Lúčem (roč. 2006), kde stál objektivně na prohru, ale Martin si pro tento turnaj vybral špatný den a partii, kde měl šance jenom on, dokonce prohrál. Ale tak už to chodí, když na turnaj nejde člověk po předchodí náročné fyzické práci dostatečně odpočatý a s čistou hlavou. Martin tedy 3/7 a 46. místo.

Rajhrad 2024 21

Martin Lúč ve 2. kole černými proti Pavlu Blažkovi

Tolik tedy k turnaji, kde se nám podařilo ovládnout všechny tři turnaje, což se bude těžko překonávat🙂 Celkový počet účastníků (188) je vskutku úctyhodný a pořadatelům patří velký dík a obdiv za zajištění (včetně mnoha rozhodčích) a bezproblémový průběh.