O pohár ředitele GPOA ve Znojmě - na MČR postupují Martin Hrádek, Adéla Karafiátová a sestry Běta a Ema Kubátovy!

Po našem turnaji Memoriál Lubomíra Gillara se o dva týdny později (11.5.2024) ve Znojmě odehrál závěrečný díl KP mládeže v rapid šachu. Na poslední krajské měření jsme vyslali celkem deset zástupců. Sestry Běta a Ema Kubátovy již měly postup v kategorii D14 zajištěný a turnaje se neúčastnily. A jak jsme dopadli?

Výsledky naleznete tradičně na chess-results, tedy mladší žáci a starší žáci, ke zhlédnutí je pěkná fotogalerie Lenky Voráčové. K dispozici jsou již také tabulky postupujících na MČR v jednotlivých kategoriích.

Znojmo KP 2324 28

Hrálo se v prostorách GPOA Znojmo

Znojmo KP 2324 3

o tyto cenné trofeje

Znojmo KP 2324 24

Turnaje se zúčastnil také Martin Klimeš, o jehož nelehké životní i šachové cestě jsme psali zde.

Jak je vidět z nadpisu článku, dobře. Měli jsme dvě želízka v ohni, a sice v H10 Martina Hrádka a v D10 Adélku Karafiátovou. V turnaji mladších žáků startovalo celkem 47 hráčů a mezi nimi Richard a Radovan Pešovi, Martin Hrádek a Adélka Karafiátová. Postupová matematika sčítá tři nejlepší výsledky z pěti turnajů a Martin měl odehrané pouhé dva turnaje. Jelikož však oba tyto turnaje vyhrál a získal za ně 2x 50 bodů, stačilo mu na poslední turnaj přijet a vyloženě jej nezkazit. To se nakonec také povedlo, když z pozice favorita č. 1 obsadil dělené první místo ziskem 6/7. Pomocné hodnocení mu sice nakonec přiřklo až 3. místo, ale postup na MČR Martinovi neunikl. První tři postupová místa zaujali vítězný Matěj Benda z Jundrova, druhý náš Martin Hrádek a třetí Ondřej Böhm ze Šachové školy Hříbata. Martinovi velká gratulace!

Vítězem znojemského turnaje se stal Matěj Benda z Jundrova před Patrikem Švábem, který současně ovládl kategorii H8 a jak již bylo řečeno, naším Martinem Hrádkem. Zdatně si vedl teprve sedmiletý Ríša Peša, který ziskem 5/7 obsadil celkové 7. místo a v kategorii H8 pak 2. místo. Také gratulujeme! Jeho bráška Radovan (Ráďa) obsadil ziskem 2,5/7 37. místo.

Znojmo KP 2324 5

Zleva Patrik Šváb, Matěj Benda a Martin Hrádek

Mnohem napínavější byla kategorie D10. Zde o dvě postupová místa usilovaly hned čtyři hráčky a mezi nimi také Adélka. Vyrovnaný boj ve Znojmě ovládla vyškovská Veronika Dorazilová (v turnaji na 12. místě) a získala do hodnocení 50 bodů. Hned za ní skončila naše Adélka Karafiátová (v turnaji 13. místo), kterou sice v posledním kole nemilosrdně sestřelil Ríša, ale i tak získala do hodnocení KP 49 bodů.

Znojmo KP 2324 2

Ríša proti Adélce v posledním kole

A hned za Adélkou skončila Mája Komárková z Mint Chess Academy (v turnaji 14. místo), což znamenalo 48 bodů do hodnocení KP. Teprve šestiletá Šarlota Stará z Brankovic skončila v turnaji z jihomoravských dívek na 4. místě (celkově v turnaji na 26. místě), za což získala do hodnocení KP 47 bodů.

To v konečném účtování znamená, že vítězkou KP se stala Mája Komárková z Mint Chess Academy a společně s ní na MČR postupuje z 2. místa Adélka Karafiátová. Obě získaly 148 bodů, Mája měla o něco vyšší celkový počet turnajových bodů. Šarlota Stará s Veronikou Dorazilovou získaly po 147 bodech a vzhledem k pouze dvěma postupovým místům tak musí zkusit štěstí zase příští rok. Pravda, Šarlotka si zahraje MČR osmiletých dívek, které má podobně jako šestnáctky samostatný turnaj s přímým postupem.

V turnaji starších žáků startovalo 61 hráčů a my jsme zde měli šest zástupců - Michal Adámek, Honzík Dokulil, Jáchym Garčic, Hynek Kulhavý, Max Veselý (všichni H12) a Vojta Klinkovský (H16).

Znojmo KP 2324 1

Hynek Kulhavý (vlevo)

Zvítězil Jakub Oujeský z Hustopečí (6/7), který tak zopakoval triumf z předchozího turnaje Memoriálu Lubomíra Gillara. Druhý skončil jeho oddílový kolega Matouš Nerud a třetí Stanislav Krasovskyi z Lokomotivy Brno (oba 5,5/7).

Z našich hráčů byl podle očekávání nejlepší Vojta Klinkovský, který výsledkem 5/7 skončil na 10. místě. Vojta ale nebyl se svým výkonem ani umístěním spokojený a podle jeho slov mohl zvláště v partii s turnajovým vítězem zapsat celý bod. Ale jak známo, realizace převahy patří k nejtěžším věcem v partii, tak se na tuto oblast nyní zaměříme.

Znojmo KP 2324 23

Vojta Klinkovský porazil v 1. kole Míšu Adámka

Dobře si vedli Jáchym Garčic (4/7 a 20. místo) a Honzík Dokulil (4/7 a 23. místo), solidní výsledek měl Hynek Kulhavý (3,5/7 a 28. místo). Statečně se držel také Míša Adámek, který uhrál 3/7 a obsadil 40. místo. No a Maxík Veselý sehrál pouhé čtyři partie (2/4) a pak z turnaje zřejmě pro nemoc odstoupil.