Simultánka při Erbovních slavnostech Králova Pole poosmé

Jak již název napovídá, již poosmé měl náš klub tu čest uspořádat simultánkku při Erbovních slavnostech Králova Pole. Letos o to významnější, že se jednalo o výročí 100 let Brno Královým Polem – 100 let Královo Pole Brnem a 100 let připojení Králova Pole k Velkému Brnu. Samotné Erbovní slavnosti měly letos 29.ročník, takže kulatiny oslaví příští rok. A aby čísel nebylo málo, tak se jednalo o 111. výročí udělení znaku Královu Poli. Jak už se stalo zvykem, klíčové pro zdar akce je počasí a to se letos vyvedlo náramně - slunečno při 20°C!

Fotogalerii z akce můžete zhlédnout z mých fotografií, jakož i ze skvěle provedené práce profesionála Vladimíra Jagra, jehož fotografie vás provedeou celými Erbovními slavnostmi. K dispozici dávám také program slavností a celkovou statistiku simultánky za uplynulých osm let.

Akce se konala v sobotu 14. září 2019 v parku na Slovanském náměstí a počasí přilákalo nevídané množství lidí. Pořadatelé učinili jednu zásadní změnu, a sice přesunuli pódium na konec parku k Husitské, což byl jednoznačně výborný nápad. Diváci měli lepší přístup jak k pódiu, tak ke stánkům a stanům rozmístěným do tvaru podkovy.

DSC 0157

Pěkné počasí přilákalo spoustu diváků

Náš stan byl umístěn tradičně naproti gymnáziu Slovanské náměstí, což je výborné strategické místo. Našimi sousedy byli tentokrát "cukrovatníci", milé květinářky a vedle nich ještě kováři. V posledních dvou případech jsem byl dokonce obdarován. Od kováře, jehož syn si se mnou na úvod zahrál, jsem dostal pěkně vykovaný čtyřlístek a od květinářek, lákajících mj. i do brněnské Zoo, krásnou kytici pro nějakou ženu (dostala ji nakonec máma).

DSC 0025

Milé květinářky

Na začátku jsme měli několik minut zpoždění, neb jsem při čtvrtečním braní materiálu vzal 10 šachovnic a omylem jen 7 souprav. Díky Martinu Hyršovi, který zajel do řečkovické sokolovny pro zbylé soupravy, se tak mohlo začít asi ve 14.10, čímž chci Martinovi velice poděkovat, stejně jako mému tátovi, Davidu Pejchlovi, Zuzce a Ondrovi Borkovcovi za pomoc při stavění a úvodní organizaci. Nakonec se ale hrálo jen na osmi šachovnicích, protože víc nám prostor pod stanem a pěkné "semilasské" stoly neumožnily. Na úvod jsem si tedy zahrál proti mým svěřencům Zuzce a Ondrovi, které po chvíli doplnil Prokop Šmídek. Další návštěvníci na sebe nenechali dlouho čekat, a tak jsem měl po chvíli plno a to se nezměnilo až do konce simultánky!

P1060856

Zprava první soupeři Prokop, Zuzka, Ondra a mladý kovář

Co se týká mých svěřenců, tak jsem na čtvrtečním tréninku vyhlásil, že remízu uhraje ten, který nebude mít po 15 tazích nic míň a nebude stát výrazně hůř. Statečně bojoval Prokop, který velice stál o nerozhodný výsledek, ale po zisku pěšce jsem již nemohl. Také Ondra hrál velmi zarputile, ale také tady jsem nakonec zvítězil. To jsem ale netušil, jaké potíže budu mít se Zuzkou, která mě zle trápila. Zuzka dosáhla výhodného postavení ve hře dvou jezdců, a to dokonce ve dvou fázích partie. Ani v jednom případě však nepokračovala dosti důrazně, a tak jsem se nakonec i tady prosadil, byť to bylo s hodně odřenýma ušima.

P1060893

Zleva Ondra se Zuzkou

Prokop se Zuzkou pak zkusili štěstí ještě podruhé a Ondra dokonce i potřetí, ale to jsem byl už ve formě a výškový rozdíl se projevil😉. Dobře však svůj příchod načasoval Jirka Grausgruber, který na Slovaňáku dokonce bydlí. Sice mi remízu nabízel snad 5x, ale nakonec jsem musel uznat, že materiál i postavení jsou po zhruba 15 tazích v rovnováze, a tak mohl následovat Jirkův zasloužený úsměv, který na fotografii níže vystřídal původní "žravý" výraz😉.

P1060928

Jirka šachy žere😉

To už jsem měl plných osm šachovnic a po odchodu táty a Davida se Zuzkou jsem úplně nestačil rozdávat sladké ceny s upomínkovými předměty, psát nové soupeře, výsledky a vysvětlovat malým dětem pravidla s hlavními zásadami hry. Naštěstí se po ose rodinné logistiky vrátil táta a pomohl mi s organizací. Naše partie pak skončila, i přes jeho poněkud bezstarostnou hru, tradičně nerozhodně🙂.

P1060883

Simultánka byla pro mě jinak i docela zajímavým chodeckým cvičením, které teď upřednostňuji před během. Čím déle se simultánka hrála, tím víc jsem byl ve formě, viděl jsem velké množství kombinací a jindy nelehká rozhodnutí prováděl jsem opravdu svižně. Pěknou kombinaci jsem vytvořil v partii s Lukášem Fojtem, kterému významně pomáhal táta Leoš.

P1060979

V pozici na diagramu je již zahrané silné 24.Dxc8!, což po 24.-Vxc8 25.Vxc8 vedlo k zisku Jf8 (věž brát nešlo pro koňskou vidličku na e7) a tím i partie. Zajímavým momentem byla partie proti Valérce Rafailové, kterou si pamatuji z naší začátečnické skupiny. Valérka hrála skoro na jedné židli s mou neteří Adélkou a blonďaté trio doplňovala moje sestra Eva, která měla nečekaně dobré nápady a i přes více než 30-letou šachovou absenci prokázala, že šachy úplně nezapomněla. A protože blondýny vydržely 15 tahů beze ztrát, mohl jsem také jim dopřát zasloužený úsměv za remízový výsledek. Inu, vtipy o blondýnách neplatí všude😉.

P1060960

U tří blondýn

Z pódia se linuly tóny tu lidových písní, tu rychlé muziky pro taneční vystoupení a odvedle vůně cukrové vaty. K plným stolům nakukovaly špalíry lidí (což mě docela překvapilo) a dokonce i policisté. Na naši výzvu ke hře ale reagovali zamítavě, pořádek musel být pohlídán🙂. Jak je výše uvedeno, přišel se podívat také Vláďa Jagr, jehož fotografie od známých modelek po neznámé šachisty prostě nemají chybu.

 

P1060999

Vladimír Jagr

P1060992

Martin Šklíba s juniorem, vlevo manželka Eva

Dalšími milými hosty byli můj nynější extraligový spoluhráč Martin Šklíba s manželkou Evou a půlročním synkem, který už pěkně roste do výšky🙂. No a dorazil také kamarád Petr Pisk, který měl již za sebou pořadatelsky zdařily turnaj na Kociánce, který se konal ke 100 letům jejího založení.

P1070005

S Peťou Piskem

Po dohodě s pořadatelským týmem jsme museli končit již v 18.00, neb stoly musely být odneseny pro přípravu další akce v Semilassu. Na poslední hodinu ale ještě přišli Vojta Karafiát a především Vítek Bureš, tedy můj jednoznačně nejsilnější soupeř. S Vítkem jsem měl ale naštěstí bílé a v teoreticky zajímavé variantě skotské jsem bez větších potíží uhrál remízu v koncovce. Vojtu jsem sice po počátečních nejasnostech začal přehrávat, ale jak se čas nachyloval a Vojta statečně vzdoroval, tak jsem také tady souhlasil s remízou.

P1060986

Vojta Karafiát

To už se ale přiblížil závěr simultánky a my museli končit. Byla to škoda, protože jsem musel odmítnout minimálně 5-6 dalších zájemců. Klidně bych díky světlu a pěknému počasí mohl ještě dobrou hodinku pokračovat, čímž bychom možná ohrozili účastnický rekord z roku 2012 (49 účastníků). I tak se ale simultánka skvěle vydařila a nakonec jsem mohl napočítat 38 partií, z nichž jsem 33 vyhrál a 5x remizoval (Jirka Grausgruber, Neklan Vyskočil sr., Valérie Rafailova, Vít Bureš a Vojta Karafiát).

Tolik tedy k simultánce, na jejíž deváté pokračování je možno se těšit opět v polovině září, kdy budou mít Erbovní slavnosti Králova Pole své 30. výročí. Pro dokreslení atmosféry níže přidávám další fotografie, občas i s drobným komentářem.

 

DSC 9986

V některých partiích by se mi pár akrobatických kousků hodilo🙂

 

DSC 0014

 

DSC 0020

 

DSC 0070

Latino rytmy

 

DSC 0083

 

DSC 0170

 

DSC 0177

Jánošíček

 

DSC 0185

 

DSC 0189

Dobrovolní hasiči

 

DSC 0329

 

DSC 0335

U2 Revival Band lépe vypadali než hráli a zpívali

 

DSC 0529

Duo Verona

 

DSC 0573

Jako by z očí vypadla Ivě Bittové...

 

DSC 0438

A pěkná tečka na závěr